Lavazza – włoski symbol kawy

Lavazza – włoski styl i smak 

Lavazza jest włoską firmą rodzinną zajmującą się produkcją wyrobów kawowych nieprzerwanie od 1895 roku. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, iż jest to siódmy co do wielkości producent kawy na świecie oraz najczęściej wybierana marka kawy przez Włochów. Lavazza symbolizuje bowiem  włoską filozofię podejścia do kawy – uzmysławia, iż sama umiejętność delektowania się jej smakiem jest równie ważna co sposób przygotowania.  

Rodzaje kawy Lavazza

Kawa Lavazza wprowadzana jest na rynek ogólnoświatowy pod różnymi postaciami. Głównym kryterium podziału jest stopień rozdrobnienia produktu. Wyróżniamy kawy: ziarnistą, mieloną oraz rozpuszczalną. Dodatkowo każda z nich występuje w kilku odmianach różniących się od siebie odmianą użytych ziaren, a co za tym idzie również walorami smakowymi oraz uwalnianym aromatem. 

Kawa ziarnista marki Lavazza to surowiec w postaci ziaren, które po odpowiedniej obróbce są gotowe do sprzedaży. Palenie kawy to kluczowy proces produkcji, od którego zależy jej charakterystyczny aromat. Występuje w 22 odmianach różniących się od siebie intensywnością w smaku oraz przeznaczeniem do danego typu kawy. 

Kawa mielona Lavazza, jak sama nazwa wskazuje, są to mielone ziarna kawy, których punkt mielenia, tj. wielkość ziarna zależy zarówno od obróbki, jak i ciśnienia, dzięki któremu woda zaparzająca ziarna przekształca się w napój. Kawa mielona tej marki występuje w 17 odmianach. W przypadku ekspresu kolbowego ciśnienie wynosi 9 barów, przez co ziarna muszą być mocno zmielone. Te wykorzystywane w kawiarce powinny być już średnio mielone, ponieważ ciśnienie w niej wynosi 0,6-0,8 bara. Natomiast  w ekspresie przelewowym, w którym wykorzystywany jest filtr papierowy i jedynie siły graawitacji, kawa powinna być grubo zmielona.  

Kawa rozpuszczalna Lavazza to produkt otrzymany poprzez dehydratację palonych ziaren kawy, poprzez ich wtłoczenie w pojemnik odparowujący. Następnie jest ona pakowana i gotowa do rozpuszczenia w wodzie lub mleku. Marka Lavazza oferuje 2 odmiany kawy rozpuszczalnej w intensywnej i klasycznej formie.